Wystawa prac malarskich śp. Marii Grucy

Z okazji obchodów 15-lecia Środowiskowego Domu Samopomocy w Skawinie zapraszamy na wystawę prac malarskich śp. Marii Grucy.
Pracę można oglądać w dniach 27.09.2020-30.11.2020 w godzinach otwarcia Miejskiej Biblioteki Publicznej w Skawinie.
Zmiana godzin pracy bibliotek
 
Poniedziałek 08:00 – 16:00
Wtorek 11:00 – 19:00
Środa 08:00 – 16:00
Czwartek 11:00 – 19:00
Piątek 08:00 – 16:00
 
 
Maria Gruca
Urodziła się w 1948 r. Wczesne dzieciństwo związane jest ze Skawiną, ale lata szkolne to czas pobytu w Domu Dziecka w Dobrej k/Limanowej. Lata tam spędzone wspominała jako krainę dobra i ciepła. Mogła tam malować i rozwijać talent. Malowała wówczas wraz z równie utalentowaną siostrą bliźniczką Krystyną. Przede wszystkim krajobrazy, portrety i zwierzęta. Zwykle po to, by kogoś obdarować. Z tamtego okresu nie ocalało niestety nic z twórczości p. Marii.
Po powrocie do Skawiny podjęła pracę zawodową, lecz nie powróciła już do malowania z takim rozmachem. Czasem malowała małe formy i tylko ubogą techniką ( kredki, pisaki).
W 2005 r. Środowiskowy Dom Samopomocy rozpoczął działalność i stał się drugim domem Marii. Jej talent został szybko odkryty i pielęgnowany z wielką pieczołowitością. Początkowo prace były monotematyczne, wykonywane tylko technikami szkolnymi ( najczęściej kredki i pisaki). Lecz wystarczyło kilka miesięcy prób, by samorodny, niezwykły talent naszej już Marysi, rozkwitł w pełni.
Artystka chętnie malowała olejami motywy etniczne, anioły, pejzaże, portrety, szczególnie dzieci. Choć przybywało jej lat i malowanie stawało się coraz trudniejsze, prace z każdym były coraz lepsze technicznie.
Maria często powtarzała, że malowanie jest największym szczęściem jej życia. Ale malować może tylko wtedy, gdy jest szczęśliwa. Czy artystka była szczęśliwa? Oceńcie Państwo sami. Jak bogaty był jej świat można przekonać się na obecnej wystawie, która jest retrospektywą całej twórczości Marii.
 
 
Wystawa prac malarskich śp. Marii Grucy – Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.