Prezentacja pracowni Środowiskowego Domu Samopomocy w Skawinie

W zajęciach terapeutycznych bierze udział blisko 40 osób. Uczestnictwo w nich jest treningiem umiejętności społecznych i zawodowych. Pozwala utrzymać na stałym poziomie zdolności do wykonywania czynności dnia codziennego, uczy samodzielności i rozwija indywidualne zdolności.

Terapia zajęciowa prowadzona jest w pięciu pracowniach:

• Artystycznej, w której  poznajemy różnorodne techniki , rozwijamy zdolności i odkrywamy talenty; prowadzimy podpracownię ceramiczną, w której powstają figurki, płaskorzeźby oraz naczynia użytkowe.

• Rękodzieła artystycznego – tu powstają  drewniane anioły, ozdoby na świąteczne stoły, a także elementy z makramy; tutaj znajduje się   podpracownia stolarska, w której wykonuje się przede wszystkim ikony.

• Komputerowo – poligraficznej:  uczymy się obsługi komputera i urządzeń poligraficznych. Pracownia specjalizuje się w wyrobie papieru czerpanego i kartek ozdobnych oraz zdobienia techniką decoupage,  także rejestruje i archiwizuje ważniejsze wydarzenia z życia naszego Domu.

• Gospodarstwa domowego – pracownia planuje i przygotowuje posiłki, uczy gospodarności i racjonalnego żywienia, uczy obsługi urządzeń AGD, dba o estetykę stołu i podawania potraw.

• Ceramiczna – pracownia wykonuje prace ceramiczne z gliny.

Zapewniamy również pomoc i opiekę psychologa oraz pedagoga.

Ponadto prowadzona jest:

• fizjoterapia indywidualna;

• zajęcia rekreacyjne: wycieczki krajoznawczo – turystyczne, wyjścia na basen (zajęcia w wodzie odbywają się co środę na skawińskim basenie gdzie uczymy się utrzymywać na wodzie, pływać z deską, gramy w piłkę itp.).

Dużym zainteresowaniem wśród uczestników cieszą się zajęcia dodatkowe (popołudniowe), prowadzone w poszczególne dni tygodnia:

• Muzykoterapia – terapia poprzez muzykę – na zajęciach słuchamy piosenek, uczymy się ich słów a następnie śpiewamy je przy akompaniamencie gitary, uczymy się również grać na instrumentach.

• Choreoterapia – terapia poprzez taniec – na zajęciach przełamujemy bariery psychiczne poprzez taniec, wykorzystujemy elementy gimnastyki i ćwiczeń oddechowych, tworzymy układy choreograficzne do muzyki oraz wykorzystujemy technikę pantomimy.

 • Biblioterapia – terapia poprzez książkę – w ramach zajęć stworzyliśmy własną bibliotekę, do której systematycznie gromadzimy ksiązki, czasopisma, atlasy, albumy itp. Wypożyczaniem i dokumentowaniem zajmuje się p. Wanda – uczestniczka naszego Domu, która również czyta dla grupy.

• Języki obce, które prowadzimy to: język angielski i język włoski. Grupy językowe są niewielkie bo 5-cio osobowe, na zajęciach uczymy się podstawowych informacji na temat kraju, podstawowych zwrotów i wyrażeń, nastawieni jesteśmy na dobrą komunikację i wymowę, próbujemy poznać pisownię i gramatykę, korzystamy również z programów multimedialnych i Internetu.