Dziennik Polski z dnia 26.09.2012 - Nie jestem Picassem, ale malowałam!

logo dziennik EDUKACJA. Uczniowie ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego i podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy w Skawinie wzięli udział w projekcie "Skawińskie Muzealne Warsztaty Niepełnosprawnych".
Uczestniczyli oni w 10-osobowych grupach w plenerowych warsztatach plastycznych i fotograficznych. Ich prace można oglądać w skawińskiej siedzibie Banku Zachodniego WBK. - Gdy na stronie internetowej znalazłem informację o programie grantowym Fundacji banku, od razu pomyślałem o historyczno-artystycznym aspekcie projektu dla młodzieży i dorosłych ze skawińskich placówek opiekuńczych. Współpraca z nimi okazała się bardzo owocna. Nieoceniona okazała się pomoc pracowników oddziału banku i pani dyrektor Lidii Frączek, która bardzo zaangażowała się w realizację projektu - podkreślał Czesław Gąsiorowski, dyrektor Muzeum Regionalnego na spotkaniu podsumowującym projekt.
W ciągu roku uczestnicy poznali historię zabytkowych obiektów w gminie, a niektóre z nich podczas plenerów malowali i fotografowali. Wielu z nich po raz pierwszy malowało na sztalugach i trzymało w ręce aparat fotograficzny.
- Nie jestem Picassem, ale malowałam pierwszy raz i mam satysfakcję z namalowanego kościółka w Woli Radziszowskiej - powiedziała nam Marta Bednarczyk z ŚDS-u.
Drewniany, zabytkowy kościółek w Krzęcinie namalował Marcin Baszkowski z SOS-W. - Nie ukrywam, że poczułem w sobie duszę artysty - powiedział nam 17-latek. Jego koleżanka Marcelina Opyrchał, uważa, że jej dzieło przypomina krzęciński kościół, ale malowanie nie jest jej ulubionym zajęciem i zdecydowanie woli fotografować.
Wśród uczestników projektu był też Marcin Giza z ŚDS-u, który pomagał informatykowi Arkadiuszowi Drozdkowi w przygotowaniu multimedialnej prezentacji.
Fundacja ogłosiła nabór do kolejnego konkursu. Wniosek tym razem złoży skawińska Fundacja "Dar Serca", zamierzająca realizować dwa projekty dla dzieci, którymi się opiekuje: ze szkół podstawowych oraz przedszkolaków.
(EKT)