Gość Niedzielny z 07.01.2014 - Udany debiut orszakowy

6 stycznia ulicami Skawiny przeszedł pierwszy Orszak Trzech Króli, by wspólnie kolędować i oddać pokłon nowo narodzonemu Jezusowi.
Udany debiut orszakowy   Szymon Skwarczyński W rolę Świętej Rodziny wcielili się Marta i Sławomir Piwowarczykowie z synkiem Leonem
Organizatorami tego przedsięwzięcia byli Zespół Katolickich Szkół im. Jana Pawła II w Skawinie, Urząd Miasta i Gminy Skawina oraz Centrum Kultury i Sportu w Skawinie we współpracy z Fundacją Orszak Trzech Króli. Patronat objęli kard. Stanisław Dziwisz, burmistrz Skawiny Adam Najder, ks. Edward Ćmiel, proboszcz parafii Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza, oraz ks. Włodzimierz Łukowicz.
Uroczystym orszakiem, będącym bezpośrednim nawiązaniem do tradycji wystawiania ulicznych jasełek, Skawina rozpoczęła obchody  650-lecia miasta oraz parafii Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza.
Mieszkańcy Skawiny wyruszyli w kolorowych orszakach równocześnie z trzech punktów miasta, aby spotkać się na Rynku. Każdy z pochodów prowadzony był przez króla symbolizującego jeden z kontynentów - Europę, Azję i Afrykę. W skład orszaków wchodzili głównie uczniowie skawińskich szkół i przedszkoli, pięknie przebrani za aniołów, pasterzy, dwórki i rycerzy. Głowy pozostałych uczestników zdobiły korony.
Orszak czerwony - europejski, prowadzony przez króla Kacpra (w tej roli ks. Bogdan z parafii Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza Skawinie), przeszedł trasą sprzed Gimnazjum nr 2 w poszukiwaniu Dobra. Orszak niebieski - afrykański, prowadzony przez króla Baltazara (ks. Marek z parafii w Radziszowie), wyruszył sprzed Szkoły Podstawowej nr 2 w poszukiwaniu Piękna. Orszak zielony - azjatycki, prowadzony przez króla Melchiora (dk. Sebastian z parafii Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Skawinie), przeszedł sprzed Szkoły Podstawowej nr 1 w poszukiwaniu Prawdy.
Przy dźwiękach kolędy „Mędrcy świata” wszyscy uczestnicy orszaku, na czele z królami, oddali hołd Świętej Rodzinie (w te role wcielili się Marta i Sławomir Piwowarczykowie z synkiem Leonem) i odśpiewali pastorałkę orszakową. Następnie rozpoczęło się wspólne kolędowanie, prowadzone przez scholę Zespołu Katolickich Szkół im. Jana Pawła II w Skawinie. Zebrani mieli także okazję wysłuchać krótkiego występu wokalnego uczennic ZKS.
Zwieńczeniem orszaku była wspólna Msza św. w kościele jubileuszowym Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza, na którą poprowadzili wszystkich Święta Rodzina i para małżonków w skawińskich strojach regionalnych, niosąca gwiazdę betlejemską (w tej roli Bożena i Arkadiusz Wrzoszczykowie z córką).
Podczas orszaku i po Mszy św. wolontariusze kwestowali też na rzecz Środowiskowego Domu Samopomocy w Skawinie (na zakup busa dla osób niepełnosprawnych).

więcej na stronie GOŚĆ NIEDZIELNY