Przegląd prasy - Gość Niedzielny - Droga Krzyżowa osób z niepełnosprawnością intelektualną

Podopieczni, ich rodzice i terapeuci Środowiskowego Domu Samopomocy w Skawinie odprawili w kościele św. Apostołów Judy i Tadeusza Drogę Krzyżową. Modlili się w intencji ofiar przemocy. Rozważania oparte były na fragmentach ich najnowszego przedstawienia pt. "Nie przejdę".

 

Spektakl zostanie zaprezentowany w Zakładzie Karnym w Wadowicach. Podczas nabożeństwa niepełnosprawni nieśli krzyż, który jest najważniejszym rekwizytem przedstawienia. – Krzyż jest tu i pytaniem, i zarazem odpowiedzią: dlaczego ludzie cierpią – powiedziała Stanisława Szczepaniak, kierowniczka skawińskiego domu.

Jak podkreśliła, niepełnosprawność staje się krzyżem wtedy, gdy człowiek z jej powodu jest odrzucony przez najbliższych, przez środowisko i rodzinę. – Staje się krzyżem, kiedy osoba niepełnosprawna jest krzywdzona i wykorzystywana, bo jest słabsza, bo nie rozumie, bo się nie obroni, a nawet nie potrafi opowiedzieć o przemocy, jaka ją dotknęła – dodała szefowa SDS w Skawinie.

Najważniejszym elementem nabożeństwa jest możliwość dotknięcia krzyża. - Niepełnosprawni niosą go po kolei, od stacji do stacji, niektórzy krzywo, inni się do niego przytulają, jeszcze inni boją się wziąć go do ręki. Niosą krzyż i to rozumieją najlepiej. Nic więcej nie jest potrzebne – opowiadała S. Szczepaniak.

Premiera spektaklu "Nie przejdziesz" w Zakładzie Karnym w Wadowicach będzie zamknięta dla publiczności, ale niepełnosprawni aktorzy zaprezentują przedstawienie w Dworku Dzieduszyckich w Radziszowie. Będzie można ich tam zobaczyć w najbliższą niedzielę o 17.

Do spotkania z niepełnosprawnymi aktorami w Wadowicach została wybrana grupa więźniów, którzy w przyszłości, na otwartym rynku pracy, mogliby podjąć pracę w domach pomocy społecznej, ośrodkach wsparcia czy zakładach dziennych. Udział w spektaklu jest dla nich formą treningu, stworzeniem możliwości odkrywania potencjału osób z niepełnosprawnościami i zobaczenia ich na scenie.

Środowiskowy Dom Samopomocy w Skawinie istnieje od 2005 r. Nie skupia się wyłącznie na pracy terapeutycznej, ale stara się przełamywać stereotypy, którymi wciąż otaczane są osoby z niepełnosprawnościami, zwłaszcza psychicznymi i intelektualnymi. Jest organizatorem konferencji na temat integracji osób niepełnosprawnych ze zdrowymi, jak również projektów edukacyjnych dla młodzieży, dzięki którym uczniowie okolicznych szkół poznają bariery, jakie mają do pokonania osoby niepełnosprawne. Dzięki temu wśród młodzieży przybywa wolontariuszy.

W warsztatach ceramicznych domu w Skawinie powstały statuetki pierwszej edycji Nagrody Metropolity Krakowskiego "Młodość – projekt życia".

ŚDS organizuje dla rodziców i opiekunów osób niepełnosprawnych warsztaty rękodzieła. Utworzył Klub Integracyjny dla Rodzin z Dorosłą Osobą Niepełnosprawną. Dla terapeutów z Małopolski przygotował szkolenia z warsztatami ceramicznymi "Studnia dobrych pomysłów". Uczestnicy zajęć jeżdżą autobusem do Krakowa, zwiedzają muzea, organizują wernisaże, potrafią udzielać pierwszej pomocy przedmedycznej. W zajęciach w ŚDS uczestniczy 40 osób, ale chętnych jest znacznie więcej.

Galeria fotograficzna wraz z pełnym tekstem znadjuej się na stronie Gość Niedzielny:

https://krakow.gosc.pl/doc/5449107.Droga-Krzyzowa-osob-z-niepelnosprawnoscia-intelektualna